راهنمای فعال سازی موتور تبدیل گفتار به متن در آندروید

 

        قابلیت Text To Speech که به اختصار TTS نامیده می شود، یک ویژگی نرم‌افزاری است که توانایی تبدیل متن به صدای انسان را دارد. در سیستم عامل آندروید نیز مانند اکثر سیستم عامل های توانای دنیا، این ویژگی گنجانده شده است و شما قادر هستید با استفاده از این ویژگی متون را با صدایی بسیار نزدیک به صدای انسان بشنوید.
شما می توانید برای اطمینان از فعال بودن این قابلیت بر روی دستگاه خود گام های زیر را انجام دهید:

  1. به قسمت تنظیمات (Settings) دستگاه خود بروید.
  2. سپس گزینه Language & input  را انتخاب نمایید. البته در نسخه های قدیمی تر آندروید این بخش با عنوان Voice input and output نام گذاری شده است.
  3. از آنجا گزینه Text-to-speech output و یا Text-to-speech settings را انتخاب نمایید.
  4. در این بخش شما می توانید تنظیمات مربوط به موتور تبدیل متن به گفتار دستگاه خود را انجام دهید. این تنظیمات عبارتند از نوع زبان، سرعت خواندن متون، انتخاب موتور تبدیل متن به گفتار و دیگر گزینه ها. همچنین در این قسمت شما می توانید با فشردن دکمه Listen to an example  صدای موتور تبدیل متن به گفتارِ دستگاه خود را بشنوید.

اگر گام های بالا را با موفقیت پشت سر گذاشتید این نشان دهنده این می باشد که دستگاه شما قابلیت تبدیل متن به گفتار را دارد که البته بر روی بسیاری از دستگاه‌های آندرویدی این ویژگی به صورت پیش‌فرض فعال است. در غیر این صورت لازم است که این ویژگی را بر روی دستگاه خود فعال نمایید. برای انجام این کار به صورت زیر عمل نمایید:

  • در صورتی که به Google Play دسترسی دارید، برنامه Speech Synthesis Data Installer را دریافت و نصب کنید.
  • در غیر این صورت شما باید دو برنامه  Svox TTS و Speech Synthesis Data Installer را از کافه بازار دریافت و بر روی دستگاه خود نصب نمایید. بعد از نصب  Speech Synthesis Data Installer، آن را اجرا کنید تا فایل‌های مورد نیاز برای تلفظ، به حافظه دستگاه شما منتقل گردد.